Şifreniz Ne Kadar Güvenli ?

Günümüzde internet kullanımının artmasıyla beraber günlük yaşantımız ve sanal dünya tamamıyla iç içe geçmiş durumda. Çevrimdışı geçirdiğimiz sürenin neredeyse eşiti olabilecek bir zamanı çevrimiçi dünyada geçiriyoruz. Sohbetimiz, fotoğraflarımız, konumumuz, ev ve kişisel alışverişlerimiz nerdeyse tamamıyla sanal dünyaya aktarılmış durumda.

Bu saydıklarımızı ise applicationlar aracılığıyla yapıyoruz. Tabi bu applicationları kullanabilmemiz için üye olmamız ve bilgilerimizi paylaşmamız gerekmekte. Yine bu applicationlara giriş yaparken şifreler kullanmaktayız. Peki bu en özelimizden en genelimize kadar her şeyi yaptığımız bu uygulamalar için kullandığımız şifrelerin güvenliğine ne kadar güveniyoruz ?

Hayatımızın her parçasını bir şekilde aktardığımız bu sanal dünyada güçlü şifreler bizlerin bilgilerini korumak için listenin en başında yer alıyor. Son yapılan araştırmalar "12345" şifresinin halen daha 24 milyon hesap tarafından kullanılmaya devam ettiğini gösteriyor. Tahmin edilmesi zor, karışık ve oluşturan tarafından unutulmayacak şifreler hesapları ve bilgileri korumak için oldukça önemli. Peki iyi bir şifre oluşturduğumuza inanıyor muyuz ?

Güvenli bir şifre nasıl oluşturulur :

 1. Karmaşık Bir Kombinasyon Oluştur ;

  En az 8 karakterden oluşan, kullanım açısından en fazla 12 karakteri olan, hem küçük hem büyük harf hem de birkaç rakam içeren, içerisinde noktalama işaretlerinin de bulunduğu şifreler oldukça güçlü ve kullanımız tavsiye edilen şifrelerdir. Rastgele harf, rakam ve sembollerden şifreyi oluşturmakta bir diğer önemli maddelerden biri.
   
 2. Tahmin Edilebilecek Alternatiflerden Uzak Durun ;

  Kişisel bilgilerinizi içermeyen (doğum tarihi, eş-dost-çocuk ismi, doğum yeri, plaka, tutulan takım vb.), şifrenizi tahmin etmek isteyen biri için aklına gelmeyecek kelime ve rakamlar seçmeniz güvenlik açısından önemlidir.. Tekrar eden sayıların, sıralanmış rakamların, klavyede yan yana duran harfleri içeren şifrelerin de güvenlik açısından oldukça kötü bir tercih olacağını söyleyebiliriz.
   
 3. Şifrenizi Düzenli Olarak Değiştirin ;

  Siz farkında olmasanız bile hesabınız ele geçirilmiş olabilir. Henüz bir aksiyon olmasa dahi hesabınızın şifresi bir hacker tarafından bulunmuş, harekete geçilmesi için hazır bekletiliyor olabilir. Bu yüzden belirli periyotlarda şifrenizi değiştirerek güncel tutmanız oldukça önemli.
   
 4. İki Aşamalı Güvenlik Kullanın ;

  Bir çok e-posta servisi ve sosyal ağ platformu kimlik doğrulaması için iki ayrı güvenlik aşaması sunuyor. Siz de kullandığınız platformun ayarlarından bu özelliği aktif hâle getirerek güvenlik duvarınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

Bu yazımızda hesaplarımız ve sosyal yaşantımız için oldukça önemli bir konu olan şifreler ve güvenliklerinden bahsettik. Göz ardı edilmeyecek ve sürekli olarak takip edilecek olan bir konu olduğunu sakın unutmayın. Karmaşık ve akılda kalıcı şifreler bırakarak hesabınızı güvende tutun ve bilgilerinizi koruyun.

Blog

17.09.2019 15:30:39
Yapay Zekâ Mühendisliği Nedir?
Yapay Zekâ Mühendisliği Nedir?

Yapay zekâ, dünya genelinde üzerindeki çalışmaların artmış olduğu konuların başında gelmektedir....

11.01.2021 15:35:19
Öne Çıkan Snippet Nedir ?
Öne Çıkan Snippet Nedir ?

Snippet "makasla kesilmiş parça" anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere, parçanı...

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

İstanbul Teknik Üniversitesi

Zlux Aydınlatma A.Ş.

An-El Anahtar San. A.Ş.

Camyapı Cam Ltd.Şti

Karkim Yapı Kimyasalları

Fermada Led Aydınlatma

Kar Group

Smb Led Driver

Weeb
Weeb

Weeb Admin

Weeb Admin

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

Weeb

Anasayfa

Weeb

Projeler

Weeb

Farkımız

Weeb

Hakkımızda

Weeb

Blog

Weeb

İletişim

Weeb

Kariyer

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

Zlux

LG

Anel