Site Map Nedir ?

Türkçe anlamıyla  "Site Haritası" olan sitemap, web siteniz içerisinde bulunan tüm içerik ve bağlantıları yazılı olarak arama motorları algoritmalarına düzenli bir şekilde ileten araçtır. Oluşturulan .XML  dosyası içerisinde sitenizin bir tarifini bulunduruyor ve sitenizin haritasını sunuyor. Peki sitemap olmadan google sitemizi tanımıyor mu ? Tanıyor tabi ki de, fakat sitemize geldiği zaman onu tek tek gezerek, tarıyarak tanımakla vakit kaybetmiyor, hali hazır da oluşturulan site mapi tarayıp daha hızlı bir şekilde sitemizi gezip tanımış oluyor.

Google ile aramıza köprü kuran site map aynı zamanda daha az sunucu yükü oluşmasını sağlıyor. Sitemap ile arama motoru botlarına sitenizi taramaları için bir yol gösteriyoruz ve Bu sayede sunucuya binen yükü azaltıp  büyük bir hosting maliyetinden kurtulmuş oluyoruz.

Sitemizde sitemap olması, yeni eklenecek sayfaların dizine kolayca yerleşmesinde de büyük rol oynuyor. Site içerisinde fazla içeriğimiz var ise eğer sitemiz için önemli sayılabilecek sayfaları belirleyerek bunlara öncelik bildirimi yapabiliyoruz. Bizler için önemsiz olan ve ziyaret edilmesini istemediğimiz sayfalar için “noindex” etiketiyle belirtmemiz yeterli oluyor.

Sitemap web siteleri için oldukça önemli rehber dosyalardır. Web sitemiz için sitemap dosyası hazırlarken çok iyi bir planlama yapmamız gerekmektedir. Sitemap Google'a hangi sayfaların önemli olduğunu ve sitemizde nelere dikkat edilmesi gerektiğini söyler. Bu sayede arama motorları sitemiz hakkında bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşacaktır ve bu da daha fazla index getirecektir. Google Search Console’a eklenen sitemap ile URL takibi ve olası sorunların tespiti kolaylaşmış olacaktır.

Bu anlattıklarımızdan yola çıkarak sitemap'e gereğinden fazla değer vermemek gerekiyor. Baktığımz zaman sitemap bir sıralama faktörü asla değildir. Sadece sitemap hazırlayıp en üst sıralarda yer bulmak imkansızdır.

Sonuç olarak bakarsak Google'ın bir siteyi taraması,tanıması ve dizine eklemesi oldukça uzun sürebilmektedir. Bu süreyi kısaltmak sitemap sayesinde mümkün olmaktadır. Ve ayrıca sitemap daha hızlı ve daha iyi bir dizin oluşturmamızda önemli bir rol oynamaktadır.

Aslında bakıldığında bir çok site için sitemap yüklemek günümüzde neredeyse zorunluluk haline geldi. Sizde profesyonel ve kurumsal bir web sitesi yaptırmak ve sitenize sitemap eklemek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Blog

5.01.2022 16:44:43
Ajax Nedir ?
Ajax Nedir ?

AJAX : web içeriğini eş zamansız(asenkron) olarak güncellememize yarar. Diğer b...

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

İstanbul Teknik Üniversitesi

Zlux Aydınlatma A.Ş.

An-El Anahtar San. A.Ş.

Camyapı Cam Ltd.Şti

Karkim Yapı Kimyasalları

Fermada Led Aydınlatma

Kar Group

Smb Led Driver

Weeb
Weeb

Weeb Admin

Weeb Admin

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

Weeb

Anasayfa

Weeb

Projeler

Weeb

Farkımız

Weeb

Hakkımızda

Weeb

Blog

Weeb

İletişim

Weeb

Kariyer

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

Zlux

LG

Anel