Kullanıcı Etkileşimi Tasarımında Zaman Gösterimi ve İlerleme Çubukları için Yönergeler

Kullanıcının bir işlemin tamamlanması veya bir sayfanın yüklenmesi için bir süre beklemesi kaçınılmazdır. Belki gelecekte sistemlerde anında tepki vereceğiz. Ancak günümüzde yükleme süreleri, veri alımı, kurulumlar ve indirmeler birkaç yüzlerce saniye sürmektedir. Peki bu, kullanıcının sistemin çalıştığını ve donmadığını bilmesi için nasıl ve ne zaman temsil edilmelidir? Bunun cevabı, kullanıcımızın ne kadar bekleyeceğine ve nihai hedefimizin ne olduğuna bağlı olacaktır.

Bir an için son kullanıcımızı ve bilmesi gerekebilecekleri düşünelim. Genel olarak, kullanıcınızın cevaplamak isteyebileceği üç soru vardır:

 1. Bu ne kadar zaman alacak? - kullanıcının işlemi başlatmayı göze alıp alamayacağını hesaplaması gerekirse bu yararlıdır.
 2. Bu daha ne kadar sürecek? - bu kullanıcının cevaplanmasını isteyeceği en yaygın sorudur, çünkü o noktada bekleme durumundadır.
 3. Bu ne kadar zaman aldı? - Bu genellikle kıyaslama, test veya kullanıcının (veya yazılım geliştirme ekibinin) belirli bir sürecin ne kadar sürdüğünü bilmesi gereken benzer bir durum için yararlıdır.

Bir işlem için kalan veya tahmin edilen süreyi bildirmenin genellikle iki yolu vardır - görsel veya metinsel (veya her ikisi).

 

Görsel göstergeler genellikle:

 • Spinners veya Microsoft'un kullandığı dönen kum saati gibi meşgul animasyonlar
 • Çeşitli formlarda / formatlarda ilerleme çubukları

 

Metinsel temsil şu şekilde olabilir:

 • Geçen süre veya ne kadar zaman geçti
 • Görev tamamlanana kadar kalan süre
 • “3043 dosyadan 1017 tanesi tarandı” gibi kalan iş birimleri

Arayüz tasarımcıları ve geliştiricileri genellikle metin olarak kalan süreyi gösteren bir ilerleme çubuğu gibi metinsel ve görsel göstergeleri içerecektir. Ancak ne zaman bir ilerleme çubuğuna veya metinsel göstergeye karşı meşgul bir animasyon kullanmalısınız? Genel bir kural olarak, aşağıdaki yönergeler en iyi uygulamadır.

 • 0–2 Saniye = Endikasyon Gerekmez (genellikle kullanıcıya anlık)
 • 2–5 Saniye = Meşgul Animasyon, Spinner veya Spinning Animasyon
 • 5-X Saniye = İlerleme İfadesi Gerekiyor, İlerleme Çubuğu veya Start & Finish'in Görsel Göstergesi (Not: Bu senaryolarda genellikle kalan sürenin metinsel gösterimi önerilir.)
 • 10+ Saniye = İlerleme Göstergesi ve İptal Düğmesi, Kullanıcı İşlemi İptal Etme Yeteneğine Sahip Olmalıdır (Not: Bu senaryolarda kalan sürenin metinsel olarak gösterilmesi önemle tavsiye edilir.)

Zaman Birimleri ve Çalışma Birimleri- bir sürecin ne kadar süreceği hakkında kabaca bir fikriniz olduğunda zaman birimleri harikadır. Bu gibi durumlarda, büyük olasılıkla yukarıda aktarılan dosya sayısının verildiği veya taranan dosya sayısının bildirildiği iş birimlerini kullanmak isteyeceksiniz.

Zaman birimleri kesin olmak zorunda değildir. Aslında, bir süreçte “12 dakika 32 saniye kaldı” bildirmek istemezsiniz. İkincisine kadar bildirimde bulunmak zahmetli olabilir. Steven Seow bunu kitabında tartıştı ve insanın zaman raporlamasını bir benzetme olarak kullanıyor. Bugün öğle yemeğinde ne kadar sürdüğünüz sorulduğunda, “43 dakika” gibi kesin bir sayı ile değil, “yaklaşık bir saat” ile cevap veriyorsunuz. Seow, zaman tahminlerinin zamanı tahmin etmek için sıklıkla kullandığımız yuvarlak sayıların kullanılmasını önerir ve kılavuz olarak kullanılacak bir matris sağlar.

 

Seow ayrıca zaman bağlantılarını kullanma konusunda bazı yönergeler sağlar:

 • Zaman bağlantıları bir saatin altındaki zaman tahminleridir (1, 2, 3, 5, 10, 15, 20 ve 30 saniye veya dakika)
 • Aralıkları ifade etmek için kullanın
 • Aralıkları temsil ederken asla bir sayıyı atlamayın (örnekler: “Kurulum 2 ila 3 dakika sürecektir” “İndirme yaklaşık 20-30 saniye sürecektir”)
 • Aralıklar, kullanıcıların bizi tam sayılara tutmalarını önler (veya en azından bir aralık verildiğinde bunu yapma olasılıkları daha azdır)
 • Zamanlayıcılardaki ve ilerleme çubuklarındaki geri sayım birimleri için çapa kullanma

Tüm bunları bir araya getirmek oldukça basittir. İşlem 5 saniyeden az sürecekse, sadece dönen bir plaj topu, dönen daire veya başka bir meşgul animasyon kullanabilirsiniz. İşlem 5 saniyeden uzun sürerse, kullanıcıya işlemin ne kadar süreceği hakkında kabaca bir tahmin vermek için genellikle bir ilerleme göstergesi (ilerleme çubuğu gibi) ve zaman bağlantıları kullanmak istersiniz. Hala bir bekleme olabilir, ancak kullanıcı dikkatini tam bir numaraya çağırmaz veya sistemi bu tam sayıdan sorumlu tutmaz.

Blog

31.08.2021 18:33:47
Karekod Nedir ?
Karekod Nedir ?

Japon Denso isimli firma tarafından geliştirilen yeni nesil 2 boyutlu bir barkod çeşididir. Kare...

18.01.2021 12:12:38
Backlink Nedir ?
Backlink Nedir ?

SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından biri backlinklerdir. Etkili ve doğru...

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

İstanbul Teknik Üniversitesi

Zlux Aydınlatma A.Ş.

An-El Anahtar San. A.Ş.

Camyapı Cam Ltd.Şti

Karkim Yapı Kimyasalları

Fermada Led Aydınlatma

Kar Group

Smb Led Driver

Weeb
Weeb

Weeb Admin

Weeb Admin

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

Weeb

Anasayfa

Weeb

Projeler

Weeb

Farkımız

Weeb

Hakkımızda

Weeb

Blog

Weeb

İletişim

Weeb

Kariyer

Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb
Weeb

Zlux

LG

Anel